Blog

Yurtdışı Kargo Takibi Terimleri

Receive item from customer (Otb) :Gönderi müşteriden alınmıstır: Bu, ürünün satıcıdan kargo şirketine ulaştığı, ama henüz gönderilmediği, kargo şirketinde bekletildiği anlamına gelir. The item was forwarded to the destination country (Otb) : Yurt dışına sevk edildi (Giden): Bu ifade, kargo bilgilerinin alıcı ülkeye iletildiğini belirtir. Ürün hâlâ kargo şirketindedir. Send item abroad (EDI-received) : Yurtdışına sevk edildi: İşte bu kısım önemli. Ürününüz artık taşınma durumunda. Receive item at office of exchange (Inb) : (Varış) Alıp verme merkezinde alındı: Burası da oldukça önemli. Ürünün Türkiye’ye ulaşmış olduğunu belirtir. PTT İşyerine Girdi – Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı Ürünün Türkiye’ye ulaşmış olduğunu belirtir. Send item to customs (Inb) : Gümrüge sevk edildi (Gelen): Bu ifade her ne kadar sizi üzecek olsa da, ürününüzün gümrüğe takıldığı anlamına gelir. Gümrüğe giren her ürün gelmeyeceği anlamına gelmez. Eğer yasaklı ürün değil ve fiyatı 75 euro üstünde değil ise kargo size ulaştığı zaman 2,6 TL “gümrüğe sunma ücreti” istenir. Send item to domestic location (Inb): Gönderi Yurt Içi Merkezine Sevk Edildi: Ürünün şehrinize ulaştığını ifade eder. PTT İşyerine Girdi Zimmet Edildi: Bu kargonun el konulduğu anlamına gelmez. Kargonuzun işlemlerinden sorumlu kişiye teslim edildiği anlamına gelir. PTT İşyerine Girdi Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi: Kargonun gümrük aşamasında kontrolde olduğunu gösterir. İADE-İthali Yasak: Ülkeye girişi yasaklanmış ürün olduğu için göndericiye geri yollanacağı anlamına gelir. Given to the Postman : Dağıtıcıya Verildi Kargonuzu evinize getirecek olan görevliye verildiği anlamına gelir. Aksi bir durum olmadıkça bu yazı görüldüğü gün kargo teslim edilir. Deliver item (Inb) : Gonderi teslim edildi (Gelen): Son aşama budur. Ürün artık alıcısına teslim edilmiştir.]]>

Hawaii'de faaliyete geçen Kilauea Yanardağının lav akışından insanları kurtarmak için drone kullanılıyor

Bir adam Hawaii’de faaliyete geçen Kilauea Yanardağının hızla yaklaşan lavlarından kurtarılmak için drone kullanıldı. Ekip kurtarma grubunu mümkün olan en güvenli kaçış rotası boyunca yönlendirmek için drone’dan canlı görüntüleri kullandı. USGS (Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu) , Mayıs ayında yayınlanan bir Twitter yazısında şöyle demişti: “[Drone], rehberlik etmeye ve tahliyeleri hızlı bir şekilde yapmaya yardımcı oluyor ve bir lav gölü salgınından sonra çok hızlı bir lav akışından  Hawaii adası sokaklarından birinin başarılı kurtarılmasına yol açtı” dedi.]]>

Drone Yapım Rehberi

HIZLI GEZİNTİ


DRONE ANATOMİSİ
Ne tür bir Drone Yapmalıyım?
2 inch Sınıfı
3-4 inch Mikro Sınıf
5 inch Mini Sınıf
6 inch Mini Sınıf
7+ inch Sınıfı
DRONE PARÇALARI - Doğru parçayı seçmek
Frame (Gövde)
Motorlar
Elektronik Hız Kontrolü (ESC-Electronic Speed Control)
Uçuş Kontrol Kartı (Flight Controller) 
Güç Dağıtım Kartı (PDB - The Power Distribution Board)
Pilot gözüyle görme kamerasıFPV Camera (FPV Camera-First Person View)
Video Aktarıcı (Video Transmitter)
Video AnteniVideo Antennas (Video Antennas)
Pervaneler (Props)
Alıcı ve Verici  (Receiver and Transmitter)
Drone Gözlüğü (Drone Goggles)
Batarya Batteries (Batteries) 
Şarj devresi​​​​​ (Chargers)
Hd Kamera (HD Camera)

ADIM ADIM DRONE YAPIMI
Adım 1: Gövdeyi birleştirme
Adım 2: PDB (Güç Dağıtım Kartı) montajı
Adım 3: Motorların montajı
Adım 4:ESC'lerin montajı
Adım 5:ESC'leri Motorlara Bağlama
Adım 6:ESC'leri Motorlara Bağlama
Adım 7: İlk Test 
Adım 8: FPV kamera Sistemi montajı
Adım 9: FPV kamera sistemine bağlantı
Adım 10: FPV kamera sistemi testi
Adım 11: Alıcının montajı ve güç verilmesi 
Adım 12:Uçuş Kontrol Cihazını Kablolama
Adım 13:Montajın tamamlanması
Adım 14: Yazılım Yapılandırması
Adım 15: Son Test
DRONE ANATOMİSİNe tür bir Drone Yapmalıyım?
Her türlü şekil ve boyutta drone bulunabilir. 
Bunları kategorize etmenin en iyi yolu aslında aşağıdaki boyutlara göre ayırmaktır:


]]>

Arduino ile görme engelliler için Akıllı Baston

Hugh Herr diye birini duydunuz mu? Engellerinin sınırlarını paramparça eden ünlü bir Amerikan dağcıdır;
Hugh teknolojinin engelli bireylerin normal bir yaşam sürmesine yardımcı olabileceğine inanıyor. TED konuşmalarından birisinde Herr şöyle dedi: “İnsanlar engelli değiller.  Yarattığımız çevre, teknolojilerimiz bozuk ve engelli. İnsanların bize sınırlar çizmesini istemiyoruz, teknolojik yeniliklerle sınırlar kaldırılabilir."
Bunlar öylesine söylenmiş kelimeler değil, Hugh hayatını söyledikleri ışığında yaşadı.  Bugün Protez bacaklarını kullanıyor ve normal yaşama geçtiğini iddia ediyor. Evet, teknoloji gerçekten insanın engellerini etkisiz hale getirebilir; Bunu göz önünde bulundurarak, görme engelli kişiler için bir bastondan daha fazlasını gerçekleştirebilecek Akıllı Baston için Arduino'nun ve basit sensörlerin gücünü kullanacağız.
Bu Akıllı Bastonda, herhangi bir engelden uzaklığı algılamak için bir Ultrasonik sensör, aydınlatma koşullarını anlamak için LDR ve görme engelli bastonunu bulamadığında  uzaktan kumandanın düğmesine basarak bastonun yerini bulmasını sağlayan bir RF alıcı verici  kullanılmıştır.
Tüm geri bildirimler görme engelliye  bir Buzzer aracılığıyla ses sinyalleri ile iletilecektir.
Buzzer yerine bir titreşim motoru kullanabilir veya yaratıcılığınızı kullanarak çok daha fazlasını yapabilirsiniz.
Malzeme Listesi:
1-Arduino Nano (Herhangi bir versiyon )
2-HC-SR04 Ultrasonik sensör
3-LDR (Işığa göre değeri değişen direnç)
4-Buzzer ve LED
5-7805 entegresi (5 volt regülasyonu için)
6-433MHz RF alıcı ve verici
7-4.7 K, 10 K direnç
8-Push button
9-Delikli Pertnaks
10-Havya,lehim
11-9 Volt pil
Devre Şeması:
Akıllı Baston Projesi iki ayrı devre gerektirir. Biri görme engellinin bastonuna monte edilecek ana devredir.
Diğeri ise ana devrenin yerini belirlemek için kullanılacak küçük bir uzaktan RF verici devresidir.

Ana devre şeması :
Tüm sensörleri kontrol etmek için bir Arduino Nano kullanılır. 
7805 Voltaj regülatörü kullanılarak 9 voltluk pil gerilimi ardunino çalışma gerilimi olan + 5Volt değerine düşürülür.
Ultrasonik sensör tetik (trigger) ve Yankı (echo) uçları yukarıda gösterildiği gibi Arduino nano'da pin 3 ve 2'ye bağlanır.
LDR, üzerindeki gerilimi düşürmek için 10K değerinde bir direnç ile bağlanır ve Işık değişimleri ile LDR'nin direncinin değişmesi ile voltajda oluşan fark Arduino ADC (Analog Dijital Dönüştürücü) pin A1 tarafından okunur.
ADC pin A0, RF alıcısından gelen sinyali okumak için kullanılır. 
Kartın çıkışı pin 12'ye bağlanan Buzzer tarafından çıkarılan sesle verilir.
RF (radyo frekans) uzaktan kumanda devresi:                     Akıllı Baston için Arduino Programı:
Donanım hazır olduktan sonra Arduino'yu bilgisayar bağlayarak programlamaya başlayabiliriz. Kodun tam hali  bu sayfanın alt kısmında bulunabilir, doğrudan Arduino kartınıza yükleyebilirsiniz. Ancak, kodun nasıl çalıştığını bilmek istiyorsanız aşağıdaki açıklamaları okuyabilirsiniz.
Giriş Çıkış pinlerini başlatmak için programa void setup () ile başlarız. Programımızdaki Buzzer ve Ultrasonik sensör Tetik (trigger) pini bir çıkış cihazıdır ve Ultrasonik sensör Yankı (echo) pini bir giriş cihazıdır.
[sourcecode language=”plain”] void setup() { Serial.begin(9600); pinMode(Buzz,OUTPUT); digitalWrite(Buzz,LOW); pinMode(trigger, OUTPUT); pinMode(echo, INPUT); } [/sourcecode] Ana döngüde tüm sensör verilerini okuyoruz. Mesafe için Ultrasonik sensörün sensör verilerini, ışık yoğunluğu için LDR’yi ve düğmeye basıldığını kontrol etmek için RF sinyalini okumaya başlıyoruz. Tüm bu veriler gelecekteki kullanım için aşağıda gösterildiği gibi bir değişkene kaydedilir. [sourcecode language=”plain”] calculate_distance(trigger,echo); Signal = analogRead(Remote); Intens = analogRead(Light);</pre> [/sourcecode]
Uzaktan kumanda sinyalini kontrol etmekle başlıyoruz. 
RF alıcısından gelen aynı değerlerin kaç kez tekrarlandığını kontrol etmek için, similar_count adlı bir değişken kullanıyoruz. 
Bu tekrar sadece düğmeye basıldığında gerçekleşir.
Böylece sayı 100 değerini aşarsa Uzaktan kumanda alarmı tetiklenir.

[sourcecode language=”plain”] //Uzaktan kumanda düğmesine basılıp basılmadığı kontrol ediliyor int temp = analogRead(Remote); similar_count=0; while (Signal==temp) { Signal = analogRead(Remote); similar_count++; } //Eğer uzaktan kumanda düğmesine basıldıysa if (similar_count<100) { Serial.print(similar_count); Serial.println("Remote Pressed"); digitalWrite(Buzz,HIGH);delay(3000);digitalWrite(Buzz,LOW); } [/sourcecode]
 
Daha sonra  etrafdaki ışığın yoğunluğunu kontrol ederiz. LDR, 200'den daha düşük bir değer verirse, çok karanlık olduğu varsayılır ve belli bir gecikme tonu ile sesli uyarı verilir,  Işık Yoğunluğu fazla ise (sensör değeri 800'den fazla ise), başka bir tonla uyarı veririz. Alarm tonu ve yoğunluğu, aşağıdaki koddaki ilgili değer değiştirilerek kolayca değiştirilebilir.

[sourcecode language=”plain”] //Eğer ışık çok azsa if (Intens<200) { Serial.print(Intens); Serial.println("Bright Light"); digitalWrite(Buzz,HIGH); delay(200);digitalWrite(Buzz,LOW); delay(200);digitalWrite(Buzz,HIGH); delay(200);digitalWrite(Buzz,LOW); delay(200); delay(500); } //Eğer yüksek ışık varsa if (Intens>800) { Serial.print(Intens); Serial.println("Low Light"); digitalWrite(Buzz,HIGH); delay(500);digitalWrite(Buzz,LOW); delay(500);digitalWrite(Buzz,HIGH); delay(500);digitalWrite(Buzz,LOW); delay(500);</pre> <pre class="rtejustify">} //Eğer çok ışık varsa if (Intens>800) { Serial.print(Intens); Serial.println("Low Light"); digitalWrite(Buzz,HIGH);delay(500);digitalWrite(Buzz,LOW);delay(500);digitalWrite(Buzz,HIGH);delay(500);digitalWrite(Buzz,LOW);delay(500); }</pre> <pre>[/sourcecode]
Son olarak, herhangi bir engelden uzaklığı ölçüyoruz. Ölçülen mesafenin 50 cm'den fazla olması durumunda alarm olmaz. Ancak, 50 cm'den azsa, alarm sesli uyarı vererek başlayacaktır. Nesne sesli uyarıya yaklaştıkça bipleme aralığı da azalacaktır. Nesne ne kadar yakınsa, o kadar sık bip sesi duyulur. Bu, ölçülen mesafe ile orantılı bir gecikme oluşturarak yapılabilir. Arduino'daki delay() değişkenleri kabul edemediğinden, aşağıda gösterildiği gibi ölçülen mesafeye dayanan bir döngü kullanmak zorundayız. 
[sourcecode language=”plain”] if (dist<50) { Serial.print(dist); Serial.println("Object Alert"); digitalWrite(Buzz,HIGH); for (int i=dist; i>0; i–) delay(10); digitalWrite(Buzz,LOW); for (int i=dist; i>0; i–) delay(10); } [/sourcecode]
Sonunda projemizi test etme zamanı. Bağlantıların devre şemasına göre yapıldığından emin olun ve programı yükleyin. Şimdi, her iki devreyi de 9V'luk bir pille çalıştırarak ve sonuçları görmeye başlamalısınız. Ultra Sonik sensörünü cisme yaklaştırınız Buzzer'ın bip sesini fark edeceksiniz, çubuk nesneye yaklaştıkça bu bip sesi artacaktır. LDR tarafından algılanan karanlık  veya çok fazla ışık olması durumunda, sesli uyarı sesi duyulur. Her şey normalse, ses duyulmaz.

Uzaktan kumandadaki düğmeye bastığınızda, sesli uyarı olarak uzun bir bip sesi duyulacaktır. Bu Akıllı bastonun tam çalışması, bu sayfanın sonunda verilen Video'da gösterilir. Denemek için kısa bir çubukla kullanılmıştır. İstenirse orijinal bir bastonla çalıştırılabilir.

Program Kodu:
[sourcecode language=”plain”] /* * Program for Blind Man Stick * Code by B.Aswinth Raj * Dated: 03-11-2017 * Website: <a href="http://www.circuitdigest.com/">www.circuitdigest.com</a> */ const int trigger = 3; //Trigger pin of 1st Sesnor const int echo = 2; //Echo pin of 1st Sesnor const int Buzz = 13; //Echo pin of 1st Sesnor const int Remote = A0; //Echo pin of 1st Sesnor const int Light = A1; //Echo pin of 1st Sesnor long time_taken; int dist; int Signal; int Intens; int similar_count; void setup() { Serial.begin(9600); pinMode(Buzz,OUTPUT); digitalWrite(Buzz,LOW); pinMode(trigger, OUTPUT); pinMode(echo, INPUT); } /*###Function to calculate distance###*/ void calculate_distance(int trigger, int echo) { digitalWrite(trigger, LOW); delayMicroseconds(2); digitalWrite(trigger, HIGH); delayMicroseconds(10); digitalWrite(trigger, LOW); time_taken = pulseIn(echo, HIGH); dist= time_taken*0.034/2; if (dist>300) dist=300; } void loop() { //infinite loopy calculate_distance(trigger,echo); Signal = analogRead(Remote); Intens = analogRead(Light); //Check if Remote is pressed int temp = analogRead(Remote); similar_count=0; while (Signal==temp) { Signal = analogRead(Remote); similar_count++; } //If remote pressed if (similar_count<100) { Serial.print(similar_count); Serial.println("Remote Pressed"); digitalWrite(Buzz,HIGH);delay(3000);digitalWrite(Buzz,LOW); } //If very dark if (Intens<200) { Serial.print(Intens); Serial.println("Bright Light"); digitalWrite(Buzz,HIGH);delay(200);digitalWrite(Buzz,LOW);delay(200);digitalWrite(Buzz,HIGH);delay(200); digitalWrite(Buzz,LOW);delay(200); delay(500); } //If very bright if (Intens>800) { Serial.print(Intens); Serial.println("Low Light"); digitalWrite(Buzz,HIGH);delay(500);digitalWrite(Buzz,LOW);delay(500);digitalWrite(Buzz,HIGH);delay(500); digitalWrite(Buzz,LOW);delay(500); } if (dist<50) { Serial.print(dist); Serial.println("Object Alert"); digitalWrite(Buzz,HIGH); for (int i=dist; i>0; i–) delay(10); digitalWrite(Buzz,LOW); for (int i=dist; i>0; i–) delay(10); } //Serial.print("dist="); //Serial.println(dist); //Serial.print("Similar_count="); //Serial.println(similar_count); //Serial.print("Intens="); //Serial.println(Intens); } [/sourcecode] https://www.youtube.com/watch?time_continue=232&v=wOk3h3s507o Bu proje makalesi https://circuitdigest.com sitesinde B.Aswinth Raj tarafından yazılmıştır.]]>

Arduino Uno ile Geri Sayım Sayacı

Bu projede geri sayım yapılacak süre kullanıcı tarafından tuş takımı ile girilerek 16×2 LCD yardımıyla görüntülenir. Zamanlayıcı sıfır değerine ulaştığında, Buzzer yardımı ile ikaz sesi üretilir. Malzeme Listesi: Orjinal Arduino UNO R3 Aliexpress Linki 16*2 LCD Aliexpress Linki 4*4 tuş takımı Aliexpress Linki Buzzer (10 adet fiyatı) Aliexpress Linki Push Button (10 adet fiyatı) Aliexpress Linki 10K Potansiyometre (5 adet fiyatı) Aliexpress Linki 10K direnç 100 ohm direnç Bağlantı için jumper kablolar Devre şeması: Geri sayım yapılacak süre tuş takımından girilir ve 16*2 LCD de görüntülenir. Push button geri sayımı başlatmak için kullanılır. Arduino ile 4×4 Tuş Takımı ve 16×2 LCD’yi nasıl bağlayacağınızı yukarıdaki devre şemasından görebilirsiniz. Program Kodu ve açıklamalar:   [sourcecode language=”plain”] #include <LiquidCrystal.h> #include <Keypad.h> const byte ROWS = 4; // Four rows const byte COLS = 4; // Three columns long int set1; long int set2; long int set3; long int set4; long int j; String hours; String minutes; String seconds; // Define the Keymap char keys[ROWS][COLS] = { {‘1′,’2′,’3′,’A’}, {‘4′,’5′,’6′,’B’}, {‘7′,’8′,’9′,’C’}, {‘*’,’0′,’#’,’D’} }; byte rowPins[ROWS] = { 6, 7, 8, 9 };// Connect keypad ROW0, ROW1, ROW2 and ROW3 to these Arduino pins byte colPins[COLS] = { 10, 11, 12, 13 };// Connect keypad COL0, COL1 and COL2 to t Keypad kpd = Keypad( makeKeymap(keys), rowPins, colPins, ROWS, COLS ); LiquidCrystal lcd(A0, A1, 5, 4, 3, 2); // Creates an LC object. Parameters: (rs, enable, d4, d5, d6, d7) int t1, t2, t3, t4, t5, t6; int r1, r2, r3; boolean feed = true; // condition for alarm char key; String r[8]; void setFeedingTime() { feed = true; int i=0; lcd.clear(); lcd.setCursor(0,0); lcd.print("Set feeding Time"); lcd.clear(); lcd.print("HH:MM:SS"); lcd.setCursor(0,1); while(1){ key = kpd.getKey(); char j; if(key!=NO_KEY){ lcd.setCursor(j,1); lcd.print(key); r[i] = key-48; i++; j++; if (j==2 || j == 5) { lcd.print(":"); j++; } delay(500); } if (key == ‘D’) {key=0; break; } } lcd.clear(); } void setup() { lcd.begin(16,2); Serial.begin(9600); pinMode(A0, OUTPUT); pinMode(A1, OUTPUT); pinMode(A3, INPUT); pinMode(A4, OUTPUT); } void loop() { lcd.setCursor(0,0); lcd.print("Arduino Timer"); //Serial.println(A3); if (digitalRead(A3)==1) // { lcd.clear(); setFeedingTime(); for(int i = 0; i < 6; i++)  // this for loop is used to get the value of the feeding time and print it serially { Serial.print(r[i]); Serial.println(); } hours = String (r[0]) + String (r[1]) ; //combining two separate int values of r[0] and r[1] into one string and save it to "hours" minutes = String (r[2]) + String (r[3]) ;  //combining two separate int values of r[2] and r[3] into one string and save it to "minutes" seconds = String (r[4]) + String (r[5]) ;  //combining two separate int values of r[4] and r[5] into one string and save it to "seconds" set1 = (hours.toInt()*3600); //converting hours into seconds set2 = (minutes.toInt() * 60);  //converting minutes into seconds set3 = seconds.toInt(); set4 = (hours.toInt() * 3600)+ (minutes.toInt() * 60) + seconds.toInt(); //adding set1, set2 and set3 together in set4 Serial.print("set4"); Serial.print(set4); Serial.println(); lcd.setCursor(0,0); lcd.print("Countdown begins"); delay(1000); lcd.clear(); for(long int j = set4; j >= 0; j–) // this for loopis used to decrease the total time in seconds { Serial.println(j); lcd.setCursor(0,0); lcd.print("HH:MM:SS"); long int HH = j / 3600; // converting the remaining time into remaining hours lcd.setCursor(0,1); Serial.println(HH); if (HH < 10) { lcd.print(‘0’);  } lcd.print(HH); lcd.print(":"); long int MM = (j – (HH*3600))/60 ; //converting the remaining time into remaining minutes lcd.setCursor(3,1); Serial.println(MM); if (MM < 10) { lcd.print(‘0’);  } lcd.print(MM); lcd.print(":"); long int SS = j – ((HH*3600)+(MM*60)); //converting the remaining time into remaining seconds lcd.setCursor(6,1); Serial.println(SS); if (SS < 10) { lcd.print(‘0’);  } lcd.print(SS); delay(1000); if (digitalRead(A3)==1){break;} if (j == 0) { lcd.clear(); lcd.setCursor(0,0); lcd.print("Timer Stop"); lcd.setCursor(2,1); lcd.print("-Ring-Ring-"); for(int k =0; k<= 100; k++) //this for loop is used for the buzzer to beep 100 time as the timer reaches zero { digitalWrite(A4,HIGH); delay(300); digitalWrite(A4,LOW); delay(300); if (digitalRead(A3)==1){break;} } } } } } [/sourcecode]  ]]>

Dans eden o++o Robot

Malzeme Listesi: 1-Arduino veya Genuino Nano V3.0 ATmega328 Aliexpress Linki 2- Arduino NANO Shield I/O Genişleme kartı (XD-212) Aliexpress Linki 3-HC-SR04 Ultrasonik sensör modülü Aliexpress Linki 5-4 adet Mini servo SG90 9g motor Aliexpress Linki 6-5V Buzzer. Aliexpress Linki 7-6 adet dişi-dişi jumper kablo 10cm Aliexpress Linki 8-1 adet 4 AA pil kutusu Aliexpress Linki 9-4 adet 1.5V AA boyunda pil. Proje Dosyaları: OTTO_DIY_all İngilizce Kurulum kılavuzu Montaj Fotografları: [gallery link="file" ids="80,79,78,73,74,75,76,77,66"]]]>

Arduino ile Bluetooth kullanarak Servo Motor kontrolü

Hassas kontrol için Robotikte Servo motor kullanımı yaygındır. Burada bir Servo motorun Arduino UNO ve Bluetooth bağlantısı ile bir Android cihaz yardımıyla kablosuz olarak nasıl kullanılacağını göstereceğiz. Bluetooth Modülü HC-06’yı kullanarak Servo motoru kablosuz olarak kontrol edeceğiz. Gerekli Malzemeler

  • Arduino UNO
  • HC-05 veya HC-06 Bluetooth modülü
  • Servo Motor
  •  Google Play Roboremo uygulaması
  • Breadboard
  • Bağlantı Kabloları
  Bluetooth aşağıdaki iki modda çalışabilir:     https://circuitdigest.com/microcontroller-projects/bluetooth-servo-motor-control-using-arduino]]>